Läs alltid genom våra villkor för bokning av AniCura Hundsportcenter innan du bokar hallen! Genom att boka lokalen godkänner du våra villkor och att följa gällande regler för hallen.
Hallens syfte
Syftet med hallen är att den ska användas för hundrelaterad verksamhet, och därför är det inte tillåtet att hyra den för andra ändamål. Under högsäsong (september – april) prioriteras därför sådan verksamhet. Under lågsäsong kan annan verksamhet godkännas efter fråga till styrelsen.
Vem får boka hallen?
Du måste vara medlem eller ha ett anläggningskort för att boka hallen under högsäsong (september-april)! Inga externa kurser får hållas i Anicurahallen utanför LHU´s regi.
För dig över 18 år:
Från och med 2026 måste du ha gjort en insats för klubben motsvarande ca 3h per termin för att få hyra hallen. Fyll i formuläret på sidan för vårt nya belöningsystem efter att du har hjälpt till på klubben.
Första halvåret som ny medlem/anläggningskort är du undantagen från kravet.
I våra regler för bokning kan du bland annat läsa om vad som gäller när:
- Du vistas i hallen
- Du har med dig en tillfällig gäst
- Det är lågsäsong (1/5 – 31/8)
- Ni är fler än 6 personer
- Du har förfrågningar om övrig verksamhet t.ex. kennelträffar
- Du vill boka en fast träningstid med ditt företag eller kompisgäng
- Det är agilitydygn
- Du har problem med vårt bokningssystem